Domain Nedir?

Domain Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Domain nedir? Hiç internette tarayıcı çubuğunuza yazdığınız site isimlerinin ne için kullanıldığını ve nasıl bir alt yapıya sahip olduklarını merak ettiniz mi? Peki alan adı nedir? Domain olarak adlandırılan alan adları, web sitelerinin internette yer almaları için sağlanan kimlik olarak tanımlanmaktadır. Alan adları aynı zamanda sitelerinizin isimleri olarak da bilinmektedir. Domainlerle sitenizin adı tescillenir ve sadece size ait olur.

Domainlerin temelindeyse ip adresleri yatar. Domainler ip adresleri üzerinden işlev görürler. Alan adları, ip adreslerinin akılda kalıcı olması zor olduğu için ortaya çıkan isimlerdir. Sizin de internette yer almak için yapmanız gereken tek şey bir domain adı almak olmalıdır. Alan adlarınızı hafızanızda kalabilecek isimlerden seçmeniz hem sizin hem de sitenizin ziyaretçileri için önemlidir. Özellikle şirketinizi temsil eden bir web sitesi ismi düşünüyorsanız, sizi ve markanızı en iyi şekilde yansıtmalıdır.

Domainin Sunucuyla İletişimi Nasıl Gerçekleşir?

Bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurmasının yolu ip adreslerinden geçmektedir. Bir dizi sayıdan oluşan ip adreslerinin, domain adlarıyla birlikte kelimelerle ifade edilmesi işlemi bir dizi işlemden geçerek sunucularla iletişim sağlanır. Adres çubuğunuza yazdığınız alan adları (Google.com gibi), ip adresine çevrilerek, sunuculardan gerekli site verisi alınır ve erişim sağlanır. Eğer ziyaret ettiğiniz web sitelerinin ip adreslerini biliyorsanız, alan adlarını yazmadan yalnızca ip ile bu sitelere erişebilirsiniz. Domain nedir sorusunun aslında teknik yüzü budur.

Alan Adlarına Nasıl Sahip Olabilirim?

Hızla büyüyen internet ortamı, alan adlarının da hızla tükenmesine sebep olmaktadır. Alan adlarına sahip olmak için domain kaydı gerçekleştiren web sitelerinden destek almanız gerekmektedir. Sitetiko.com size domain nedir sorusunun yanıtını bütünüyle vermesinin yanı sıra alan adlarının kaydedilmesi aşamasında da destek sağlamaktadır. Alan adı nedir? Alan adı hangi amaçlarla kullanılır? Bütün bu sorularıların yanıtı burada!

#domain #alanadı #nedir