Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Web siteleri için yeni bir teknoloji olan responsive tasarım, mobil kullanıcılara özel web sitesi tasarımları olarak açıklanabilir. Biraz daha detaya inmek gerekirse, tabletlerinizden veya mobil cihazlarınızdan erişebildiğiniz bu tasarımlar, duyarlı web tasarım anlamına gelmektedir. Son yıllarda sıkça bahsedilen responsive tasarımlar Google Friendly (Google dostu) olarak da bilinmektedir. Son birkaç yıldır kendini gösteren responsive tasarımlar ülkemizde oldukça bilinir bir hal almıştır. Bilişim şirketlerinin hizmetleri arasında yerini edinen responsie site kurulumlarını Sitetiko.Com olarak gerçekleştirmekteyiz.

Peki tam olarak ne işe yarar reponsive tasarımlar? Mobil uyumlu sitelerden farklı olarak her ekran çözünürlüğünde çalışabilen bu yazılımlar, hem bilgisayarlarda hem tabletlerde hem de telefonlarda sorunsuz bir şekilde açılabilmektedir. Yani responsive site kurmak kullanıcı dostu bir web tasarımı olarak nitelendirilebilir.

Eski tasarımlara sahip web sitelerinde ekrandaki yazıları okumanın ne denli zor olduğu herkesçe bilinmektedir. Sağa sola kaydırmak zorunda olduğunuz sayfalarda, siteleyle adeta bir savaş halindesinizdir. Responsive tasarımlarda bunlarla karşılaşmazsınız. Telefonunuzun ekranını tam anlamıyla kaplayarak bir bütün olarak gözüken, kaymaların olmadığı ve rahat hareket edilebilen web siteleridir. Responsive site kurmak size de mobil cihazlar üzerinden rahat bir yönetim sağlayacaktır. Alan adları için de bir bütünlük sağladığı için responsive tasarımlar tercih sebebi olmaktadır. Artan mobil ziyaretçiler için sitenizin tercih edilme sebebi de olmaktadır. Önemsiz ayrıntılarında mobil versiyonlarda gizlenmesi responsive site kurmak için bir sebep daha vermektedir. Responsive tasarımlarda gizlenen bu ayrıntılar, daha sade ve yalın bir web sitesi deneyimi sunar. Bu sayede sitede kendimizi kaybetmeyiz.

Genel itibariyle 3 ya da 4 çözünürlük tipine uyarlanan  responsive site kurulumunda, mobil ekranlara uyumluluk, dikey tablet, yatay tablet, minibook laptop, desktop veya notebook gibi ölçütler baz alınır.

#responsive #site #kur #nedir #tasarım